Narzędzia i elektronarzędzia – Blog

Sprawdź co warto wiedzieć o elektronarzędziach i narzędziach ręcznych

Ogród

Jaką piłę łańcuchową wybrać? Spalinową, elektryczną czy akumulatorową?

Jeżeli wykonujesz zróżnicowane prace z drewnem różnego gatunku, to bardzo przyda Ci się piła łańcuchowa. Jej potoczna nazwa to pilarka. Piły łańcuchowe są w stanie wyraźnie zmniejszyć czas wykonywania bardzo wielu czynności, również tych trudnych i wymagających bardzo dużej dokładności. Żeby to jednak stało się rzeczywistością, to musisz dopasować jej zakup do swoich potrzeb oraz możliwości.

Zastosowanie pił łańcuchowych

Gdy już kupimy piły łańcuchowe w sklepie, to będziemy mogli wykonywać bardzo wiele przydatnych czynności. Na przykład zetrzemy drzewo, porąbiemy drewno na opał, dopasujemy go do przygotowania desek oraz różnego typu konstrukcji lub chociaż przytniemy gałęzie albo krzaki. Wszystko to zrobimy bardzo szybko i nie będzie nas to kosztowało dużo wysiłku. Należy pamiętać też o tym, że piły łańcuchowe w sklepie są dostępne w bardzo wielu modelach oraz rodzajach. Mogą różnić się między sobą konstrukcją oraz możliwościami. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając piłę do drewna.

Elektryczna czy spalinowa?

Najważniejsza decyzja to wybór silnika piły łańcuchowej. Wysokiej jakości piły łańcuchowe są zazwyczaj wyposażone w silnik dwusuwowy, zasilany za pomocą mieszanki benzyny oraz oleju. Pilarka spalinowa charakteryzuje się przede wszystkim dużo większą mocą, niż urządzenia elektryczne. Najczęściej stosuje się ją do wykonywania wyjątkowo ciężkich prac, na przykład do ścinania dużych i grubych drzew. Najczęściej mają bardziej masywną konstrukcję. Dzięki niej możliwości ich wykorzystania są o wiele większe. Pilarki spalinowe są bardzo solidne i wytrzymałe. Są wyjątkowo odporne na przeciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Następną zaletą piły łańcuchowej jest to, że możemy z niej korzystać praktycznie w każdym miejscu. Nie mamy ograniczeń związanych z długością kabla. Z uwagi na swoją mobilność, jest to najlepsza piła łańcuchowa do lasu, gdzie są bardzo duże problemy z dostępem do energii elektrycznej.

Wady piły spalinowej

Piła spalinowa niestety emituje szkodliwe spaliny do atmosfery, co wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Co więcej piły spalinowe są o wiele głośniejsze od pił elektrycznych. Hałas sprawia, że jesteśmy zmuszeni do stosowania specjalnych, ochronnych słuchawek.

Jaką piłę łańcuchową wybrać? Spalinową, elektryczną czy akumulatorową?
Oceń artykuł

Podziel się swoją opinią, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *